avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru in perioada preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru in perioada preavizului

Buna ziua sunt in preaviz m-i sa desfiintat postul de munca
Care este programul de lucru pe perioada preavizului?
In CM specifica doar acordarea preavizului
Cel mai recent răspuns: Phil11 , utilizator 13:27, 20 Octombrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
In Ccm si cim , reg intern scrie doar
acordarea preaviz fara specificatii de program.
~ Conținut șters la cerere ~
Angajatorul imi va raspunde in litera legii daca ii voi cere sa lucrez doar juma de norma.
Care este litera legii in cazul in care in CCM.CIM REG.INTERN nu este specificat nici un program de lucru pe perioada preavizului?
Dacă nu este precizat acest lucru în CIM, CCM sau regulamentul intern, angajatorul nu este obligat să vă acorde reducerea programului de lucru.

În Codul muncii nu există prevederi referitoare la un asemenea aspect.

Dar puteţi să faceţi o cerere la angajatorul dvs. pentru a obţine reducerea programului de lucru. Poate vi se acceptă, iar dacă vi se acceptă, important e să aveţi acest lucru pe un document scris, ştampilat, semnat.

Alte discuții în legătură

Poate un salariat aflat in preaviz de concediere sa lucreze doar 4 ore? cristina69 cristina69 Buna ziua . Va rog sa imi spuneti daca in perioada preavizului de concediere salariatul poate (la cerere) sa lucreze doar 4 ore, avand in vedere ca nu exista ... (vezi toată discuția)
Programul de lucru in perioada de preaviz botezatuion botezatuion Buna ziua! In cazul demisiei, in cele 20 de zile de preaviz, am dreptul la program de lucru redus la jumatate de norma? Daca da, in baza carui ... (vezi toată discuția)
Anuntare preaviz vicar vicar Buna seara problema mea este urmatoarea: lucrez intr-un notariat unde suntem angajati 3 oameni. In cursul zilei de azi d-na ma anuntat ca de luni intru in ... (vezi toată discuția)