Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... explicatii lege
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

explicatii lege

buna ziua
am o intrebare: care lege este asta?

eu sunt angajata iar anul acesta am inchiriat un imobil. La ANF platesc impozit pe venitul din chirii si mai am de platit contributie catre CAS.
Vreau sa va intreb daca sunt salariata si mi se plateste de catre angajator contributia catre CAS eu de ce mai trebuie sa platesc aceasta contributie calculata de cei de la ANF?????
In primul rand este vorba de CASS (contributie asigurari sociale de sanatate si este platita la casa de asigurari de sanatate) si nu CAS (contributie de asigurari sociale care este platita la casa de pensii) .
Legea la care faceti referire este
Legea 95/2006:
ART. 257
anaysya a scris:

buna ziua
am o intrebare: care lege este asta?

Este o lege in vigoare a statului roman, in care avem cu totii bucuria sa traim, iar pentru aceasta bucurie platim taxe si contributii.
Eram ironic, fireste...
Stiu ca pare nedrept sa platesti contributii de doua ori din moment ce te poti imbolnavi numai o data, insa asta este lgea - se plateste contributia CASS si la 100 de venituri, daca realizati. S-a incercat de alte persoane contestarea, neplata etc., dar fara rezultat. Asta-i legea.
smeagull, utilizator