Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Facultatea - perioada asimilata pensie l.v.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Facultatea - perioada asimilata pensie l.v.

Buna ziua,

La 24.11.14 indeplinesc conditiile de iesire la pensie limita varsta (pt femei):
- varsta standard 59ani 11luni
- stagiu minim cotizare 14ani 10luni

Vechimea mea in munca (efectiv lucrat in conditii normale) este de 13ani 3luni.
Am facut facultatea la zi (5 ani studii) in perioada 1974 - 1979.
Doresc sa stiu cum se iau in considerare cei 5 ani de studii superioare pentru perioada asimilata:
- varianta 1 : 01.10.74 - 01.07.79 , adica 4ani 9luni
- varianta 2: 01.10.74 - 16.09.79 (data angajarii dupa terminarea facultatii fiind 17.09.79) , adica 4ani 11luni 16zile ?

Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza punctajul in perioada facultatii ?

Va multumesc anticipat pt ajutor.
Stagiile asimilate = studii superioare - se iau in considerare numai la pensia de vârstă.
Durata studiilor de la 01.10 anul inceperii pana la 01.10.anul de sfârșit al studiilor. Se elimină perioada lucrată si astfel reiese perioada asimilata.
În calcul se utilizează salariul minim pe țară.
multumesc