Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie caz boala nerevizuibil
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie caz boala nerevizuibil

Sotul meu este pensionat pe caz de boala din aprilie 2001,avand 26 ani de munca in momentul pensionarii pe caz de boala.Este nascut in 18.08.1955,cand i se acorda pensia nerevizuibila(grupa 2 pana in 2012,apoi grupa 3 pana in prezent).
Se ia in calcul la stagiu complet de cotizare si anii pensionarii?
Multumesc.
Perioada de pensie de invaliditate este asimilata stagiului de cotizare la pensie si se in calcul la pensia pentru limita de varsta.
In stagiul complet intra si anii in care a beneficiat de pensie de invaliditate.
Pentru nerevizuibil trebuie sa indeplineasca doua conditii;
-Varsta de 60 de ani
-Stagiul din ultima decizie sa fie de cel putin 35 de ani(stagiul complet).
Pe decizia de la casa de pensii privind recalcularea pensiei pe caz de boala emisa in 23.01 2012(ultima pe care o are )si este trecut stagiul de cotizare are:s
stagiu total de cotizare :30 ani 8luni 10zile
in sistemul public din care:
in conditii normale de munca :20ani 11luni 16zile
grupa 2 6ani 10luni 5zile
stagiu aferent grupei 1an 6luni
perioada asimilata 1an 4luni 19zile
restul sunt pe 0,inclusiv stagiu aferent perioadelor de incapacitate temporara de munca.
Mentionez ca este pensionat pe caz de boala din aprilie 2001.
Din raspunsul d-voastra prima conditie o indeplineste dar la a doua am rugamintea sa-mi raspundeti dupa cele relatate daca anul acesta o sa beneficieze de decizie nerevizuibila.
Multumesc
Conditia de varsta o va indeplini in 18/08/2015
Nu indepineste conditia de stagiu de 35 de ani.
da,dar perioada de invaliditate nu se asimileaza?