avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie caz boala nerevizuibil
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie caz boala nerevizuibil

Sotul meu este pensionat pe caz de boala din aprilie 2001,avand 26 ani de munca in momentul pensionarii pe caz de boala.Este nascut in 18.08.1955,cand i se acorda pensia nerevizuibila(grupa 2 pana in 2012,apoi grupa 3 pana in prezent).
Se ia in calcul la stagiu complet de cotizare si anii pensionarii?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: stef55 , utilizator 14:18, 3 Februarie 2015
Se asimileaza pentru pensia la limita de varsta.
Eu v-am spus conditia.
In ultima decizie stagiul total trebuie sa fie de 35 de ani.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere varsta standard de pensionare pentru cei care au lucrat in gr.a ii-a de munca Felicia_Cirstea Felicia_Cirstea Buna ziua, Sotul meu este nascut in data de 18.02.1957 si are o vechime in munca de 34 ani, 8 luni si 9 zile din care: - in grupa a II-a de munca ... (vezi toată discuția)
Perioada asimilata pavaluk pavaluk buna,as dori sa cer o informatie sau un sfat de la d-voastra. Din 31 01 2007 si 02 07 2016 am fost in pensie de inv 3,dupa care am primit decizia de pensionare ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta de pensionare asandulescu asandulescu Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care ar fi varsta la care pot sa ma pensionez tinand cont de Legea 380/24.12.2013 referitor la grupa 1 de munca.Datele mele ... (vezi toată discuția)