avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizari

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa calculez corect numarul de persoane pe care le pot disponibiliza intro luna
In data de 16 septembrie sunt 363 angajati
In cursul lunii au plecat la cerere 45 angajati .
La 10 octombrie sunt 318 angajati din care au plecat 7 la cerere si am disponibilizat 11.
Va rog sa-mi spuneti in data de 17 octombrie cate persoane mai pot fi disponibilizate.
Am apelat la dumneavoastra deoarece nu sunt lamurita cu ceeace inseamna plecatii in urma cu 30 zile si daca se iau in calcul cei plecati la cerere sau numai cei disponibilizati.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:19, 17 Octombrie 2014
1. Din Codul muncii:

Art. 68
(1) Prin concediere colectiva se intelege concedierea, intr-o perioada de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu tin de persoana salariatului, a unui numar de:
a) cel putin 10 salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati mai mult de 20 de salariati si mai putin de 100 de salariati;
b) cel putin 10% din salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati cel putin 100 de salariati, dar mai putin de 300 de salariati;
c) cel putin 30 de salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati cel putin 300 de salariati.

(2) La stabilirea numarului efectiv de salariati concediati colectiv, potrivit alin. (1), se iau in calcul si acei salariati carora le-au incetat contractele individuale de munca din initiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fara legatura cu persoana salariatului, cu conditia existentei a cel putin 5 concedieri.

2. Asadar nu sunt luate in calcul incetarile de CIM din initiativa salariatului;

3. - Dupa data de 16 septembrie ati disponibilizat 11 salariati iar 7 au plecat la cerere deci mai aveti 300 salariati.
- Daca disponibilizati acum cel putin 30 de salariati este concediere colectiva.
- Daca disponibilizati mai putin de 30 este concediere individuala.
Multumesc frumos,
Deci 300 salariati -29 disponibilizati raman 271
In Noiembrie mai pot disponibiliza (271*10%=27) 25 salariati ?
Dar numai dupa trecerea a cel putin 30 de zile, mai puteti face o noua concediere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Disponibilizare salariati eleodor-popescu eleodor-popescu care este numarul maxim de salariati care poate fi disponobilizat pentru a nu fi considerata disponibilizare colectiva? (vezi toată discuția)
Concedieri - urgent irinarauta irinarauta Buna ziua tuturor, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Sunt angajator si am un numar de personal de 200 de persoane. Sunt in situatia in care din ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva apetra apetra exista un procent din nr total de salariati disponibilizati peste care daca se trece intram la categoria concediere colectiva? reglementare? (vezi toată discuția)