Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren agricol

Doresc sa vand fiicei mele un teren agricol. Care este procedura?
Va prezentati la un notar impreuna cu fiica.

In general trebuie sa prezentati urmatoarele acte:
- actul de proprietate,
- cartea de identitate,
- extras de carte funciara pentru informare,
- certificat fiscal

Daca nu aveti cadastru trebuie sa il faceti. De asemenea trebuie sa platiti impozit pe vanzare si onorariul notarului.

Procedura de vanzare este prevazuta in anexa la Ordinul nr. 719/740/M.57/2333/2014:

Art. 5. - (1) În vederea înstrăinării terenului, vânzătorul depune la primărie cererea privind afişarea ofertei de vânzare, însoţită de aceasta şi de următoarele documente:
a) o copie a BI/CI a vânzătorului persoană fizică sau o copie a paşaportului pentru vânzătorul persoană fizică cu domiciliul în străinătate;
b) o copie legalizată de notarul public ori instanţa de judecată, după caz, sau certificată pentru conformitate de către funcţionarii primăriei a actului de proprietate asupra terenului ce face obiectul ofertei de vânzare (după caz: contract de vânzare/cumpărare, contract de donaţie, proces-verbal de predare-primire, sentinţă/decizie civilă definitivă şi irevocabilă, titlu de proprietate, certificate de moştenitor, contract de schimb, act de lichidare a patrimoniului, altele asemenea);
c) extras de carte funciară pentru informare, emis cu cel mult 30 de zile înainte de afişarea ofertei, însoţit de extrasul de plan cadastral de carte funciară al imobilului, în sistem de coordonate "Stereografic 1970", în condiţiile în care terenul este intabulat;
d) o copie a certificatului constatator de la registrul comerţului sau a actului în baza căruia îşi desfăşoară activitatea, în cazul vânzătorului persoană juridică;
e) în caz de reprezentare, procura notarială, respectiv delegaţia, hotărârea adunării generale a asociaţilor, decizia asociatului unic, decizia reprezentantului formei asociative, după caz, în original, precum şi o copie a BI/CI a împuternicitului persoană fizică sau o copie a paşaportului pentru împuternicitul persoană fizică cu domiciliul în străinătate;
f) hotărârea adunării generale a asociaţilor, decizia asociatului unic, decizia reprezentantului formei asociative, după caz, în original, din care să rezulte acordul cu privire la vânzarea bunului aflat în proprietatea societăţii, în cazul vânzătorului persoană juridică;
g) certificat de atestare fiscală emis de către primărie;
h) alte documente doveditoare, după caz.

[ link extern ]
Ce fel de teren agricol este intravilan sau extravilan? De ce nu ii faceți donatie?
Terenul agricol este extravilan.
Mai am un fiu si imi este teama sa nu faca o contestatie daca ii fac donatie.
Exista o modalitate, cat mai simpla, pentru a intra in posesia terenului fiica mea, fara a putea vreodata sa fie atacata aceasta hotarare a mea?
Multumesc mult
Daca nu se da preț nu este contract de vanzare este tot donatie. Tatăl,către fiica nu vinde sa fim seriosi! Deci se va demonstra ușor ca vânzarea este in fapt o donatie deghizata si supusa reductiunii la decesul Dvs daca încalcă cota de rezerva succesorala a fiului.
Donația era l-ai simpla si raportul juridic real . Nu plateati impozit si in plus nu se fac preemptiunile.