Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca

Buna ziua. Ma puteti ajuta si pe mine. Acum cateva zile tatal meu a avut un accident la locul de munca. Lucreaza la o spalatorie/vopsitorie, in timp ce pregatea o solutie pentru decolorat haine si nu stiu cum s-a intamplat dar i-a explodat hipermangan in fata. A fost dus la urgenta l-au bandajat la ochi. Cu unul nici nu vede, cel putin deocamdata. Nu stim cum sa procedam. Firma la care lucreaza nu ne-a contactat. Ce facem? Sa ii contactam noi?? Plateste firma spitalizarea sau daca o sa ajungem la operatii platesc ei???

[Editat: renuntati la prescurtarile tip messenger. Multumesc]
Admin, administrator
Pentru inceput verifica daca accidentul a fost comunicat la ITM (este obligatia angajatorului) Din pacate, teoretic, salariatii "beneficiaza" de spitalizare si interventii chirurgicale "gratuit". Deci nu se vor emite facturi de catre unitatea sanitara pentru aceste servicii.
Ar trebui contactata firma pentru a va ajuta pentru eventualele atentii date la doctori.
Dianex Serv SRL, Contabil
Daca evenimentul nu a fost comunicat de catre firma la ITM, formulati dvs. o sesizare, in scris, cu nr. de inregistrare/ data, la ITM.
Pentru a beneficia de prevederile Legii nr.346/ 2002 republicata in 2009, privind asigurarea pentru AM si BP, evenimentul produs trebuie cercetat ca accident de munca (AM), de catre o comisie numita prin decizia scrisa a angajatorului/ dispozitie data de catre ITM, in urma sesizarii dvs., dupa caz.
Sa aveti grija, sa aveti copii dupa consemnarea la urgente a cazului tatalui dvs., dupa concediile medicale primite (acestea trebuie sa aiba cod de AM), dupa fisele medicale de urmarire in spital, dupa tratament, etc.
Va trebui sa asteptati incheierea cercetarii evenimentului produs. Sa solicitati firmei un exemplar din procesul verbal (PV) de cercetare AM si din formularul FIAM pentru inregistrare AM de catre firma.
Aceste documente, mentionate mai sus vor fi utile pentru cazul in care angajatorul/ casa de pensii nu plateste integral concediul medical, spitalizarea, tratamentul medical, tratamentul de recuperare, etc. si veti ajunge, sa deschideti o actiune in instanta.
In contractul colectiv de munca, incheiat la nivel de firma exista prevederi speciale privind ajutoarele care se pot acorda lucratorilor care au suferit un AM sau o boala profesionala (BP).