Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcolul la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcolul la volan

Buna ziua. AS vre sa stiu ceva : dupa 2 beri baute, la 0.5 l , se poate sa-ti iasa in fiola 0.44 . Am suflat in aparatul etilotest dupa aproximativ 2 ore de cand am consumat alcool.
Chiar daca iti pare mult, se raportează la vârsta, greutate si înălțime. Totuși, ati consumat 1 litru bere, si depinde si cat % alcool avea. Constientizati pericolul la care puteați fi expus Dvs si ceilalți participanți la trafic.
av_silvia_margineanu, utilizator
As mai vrea sa stiu ce mi se poate intanpla dupa ce imi sosesc rezultatele de la sange. multumesc
daca rezultatul alcoolemiei depaseste 0,80 mg/l in sange, pasibil de trimitere in judecata (inchisoare de la 1 la 5 ani). De regula alcoolemia e dublu in sange fata de aerul expirat. Si dupa noul cod penal, se ia in considerare momentul in care a fost prelevata proba biologica si nu momentul depistarii in trafic (nu se mai poate face recalculare). Oricum sunt mai multe variabile in cazul asta, totul depinde de procuror daca alcoolemia este peste limita legala.
Dar da daca alcolemia din sange este mai mica ca si cea aratata de aparatul etilotest ?
amenda contraventionala + 90 de zile fara permis.