avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcolul la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcolul la volan

Buna ziua. AS vre sa stiu ceva : dupa 2 beri baute, la 0.5 l , se poate sa-ti iasa in fiola 0.44 . Am suflat in aparatul etilotest dupa aproximativ 2 ore de cand am consumat alcool.
Cel mai recent răspuns: ContSters323118 , utilizator 16:51, 19 Octombrie 2014
Chiar daca iti pare mult, se raportează la vârsta, greutate si înălțime. Totuși, ati consumat 1 litru bere, si depinde si cat % alcool avea. Constientizati pericolul la care puteați fi expus Dvs si ceilalți participanți la trafic.
Ultima modificare: Duminică, 19 Octombrie 2014
av_silvia_margineanu, utilizator
As mai vrea sa stiu ce mi se poate intanpla dupa ce imi sosesc rezultatele de la sange. multumesc
daca rezultatul alcoolemiei depaseste 0,80 mg/l in sange, pasibil de trimitere in judecata (inchisoare de la 1 la 5 ani). De regula alcoolemia e dublu in sange fata de aerul expirat. Si dupa noul cod penal, se ia in considerare momentul in care a fost prelevata proba biologica si nu momentul depistarii in trafic (nu se mai poate face recalculare). Oricum sunt mai multe variabile in cazul asta, totul depinde de procuror daca alcoolemia este peste limita legala.
Dar da daca alcolemia din sange este mai mica ca si cea aratata de aparatul etilotest ?
amenda contraventionala + 90 de zile fara permis.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consumul de alcool la volan remy71 remy71 Am consumat seara (20.00-23.00) 6 beri de 0.5 L.Am fost testat cu aparatul etilotest la ora 5.46(a doua zi dimineata) si a iesit o alcolemie de ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan Daniel Pasc Daniel Pasc Buna ziua. Am fost oprit de politie in 25 ianuarie 2020 si testat cu alcool testul cu rezultatul 0,41 mg/l aer expirat. Dupa recoltarea probelor de sange s-a ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru alcool la volan adrian8484 adrian8484 Buna ziua,am cateva intrebari....In data de 16.05.2015 am fost oprit in trafic, in fiola am avut 0,62.In data de 10.02.2016 am fost chemat la politie pentru ... (vezi toată discuția)