avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Legislatie paleti si europaleti-cum ii achizitionez si ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Legislatie paleti si europaleti-cum ii achizitionez si cum ii vand?

Buna ziua,
Societatea noastra doreste sa achizitioneze de la persoane fizice si/sau juridice paleti si europaleti second hand si apoi sa ii vanda spre reciclare. Mentionez ca societatea are ca obiect principal Reciclarea materialelor-CAEN 3832, dar ne-am ocupat doar de deseuri metalice feroase.
Care este legislatia in domeniu? Europaletii/paletii sunt considerati ambalaje sau deseuri de lemn?
Achizitia/vanzarea va fi cu TVA sau TAXARE INVERSA ? Este nevoie de autorizatie de mediu sau de alte avize?
Multumesc !!
Cel mai recent răspuns: Komkao Consulting , Consultant protectia mediului 14:27, 21 Octombrie 2014
1. Paletii sunt ambalaje lemn - cod. 15.01.03
2. Pentru a colecta astfel de deseuri trebuie sa va autorizati codul caen 3811 - colectarea deseurilor nepericuloase
3. Legislatie specifica - cea privind ambalajele HG621/2005, ordinul 794/201, in rest legislatia comuna privind gestiunea deseurilor, transportul deseurilor etc
4. Cu TVA
5. Aveti nevoie de autorizatie de mediu. Cum deja detineti autorizatie pentru 3832, acum nu trebuie decat sa o revizuiti
Multumesc mult pentru raspuns.
As mai avea o intrebare: Pentru aceste deseuri se plateste fond de mediu?
Nu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valorificare deseuri jacquelline jacquelline Societatea A, generator de deseuri, vinde deseuri metalice catre o societate B, care are autorizatie de mediu pentru activitatea de comert cu ridicata al ... (vezi toată discuția)
Fondul pentru mediu jacquelline jacquelline In cazul vanzarii de fier vechi, cine plateste cei 3% la Fondul pentru Mediu? Daca vand fierul unei societati care are autorizatie de mediu doar pentru comert ... (vezi toată discuția)
Colectare fier vechi nicoriciclaudia nicoriciclaudia Buna ziua Sunt persoana juridica si am domeniu de activitate principal \\"Baruri si alte activitati se servire a bauturilor\\", am activat codul CAEN privind ... (vezi toată discuția)