Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Legislatie paleti si europaleti-cum ii achizitionez si ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Legislatie paleti si europaleti-cum ii achizitionez si cum ii vand?

Buna ziua,
Societatea noastra doreste sa achizitioneze de la persoane fizice si/sau juridice paleti si europaleti second hand si apoi sa ii vanda spre reciclare. Mentionez ca societatea are ca obiect principal Reciclarea materialelor-CAEN 3832, dar ne-am ocupat doar de deseuri metalice feroase.
Care este legislatia in domeniu? Europaletii/paletii sunt considerati ambalaje sau deseuri de lemn?
Achizitia/vanzarea va fi cu TVA sau TAXARE INVERSA ? Este nevoie de autorizatie de mediu sau de alte avize?
Multumesc !!
1. Paletii sunt ambalaje lemn - cod. 15.01.03
2. Pentru a colecta astfel de deseuri trebuie sa va autorizati codul caen 3811 - colectarea deseurilor nepericuloase
3. Legislatie specifica - cea privind ambalajele HG621/2005, ordinul 794/201, in rest legislatia comuna privind gestiunea deseurilor, transportul deseurilor etc
4. Cu TVA
5. Aveti nevoie de autorizatie de mediu. Cum deja detineti autorizatie pentru 3832, acum nu trebuie decat sa o revizuiti
Multumesc mult pentru raspuns.
As mai avea o intrebare: Pentru aceste deseuri se plateste fond de mediu?
Nu