Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Colectare fier vechi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Colectare fier vechi

Buna ziua
Sunt persoana juridica si am domeniu de activitate principal "Baruri si alte activitati se servire a bauturilor", am activat codul CAEN privind colectarea de deseuri si am o intrebare: pentru colecatarea deseurilor (de pe sate) de la persoane fizice de ce documente trebuie sa folosesc.
Multumesc anticipat!
Nu stiu ce cod caen ati activat, dar pentru aceasta activitate ele sunt cel putin doua: 3811, 4677. In plus e bine sa-l aveti si pe 3832.
Apoi aveti nevoie de autorizatie de mediu, daca desfasurati aceasta activitate fara autorizatie, amenda pe care o riscati este de 50.000 ron.
Documente: borderou de achizitii deseuri metalice, dispozitie de plata, declaratii la fondul de mediu, avize de insotire a marfii, formulare transport deseuri nepericuloase, declaratii la agentia de mediu, documentele contabile clasice, etc