Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Spatii verzi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Spatii verzi

In noua Lege 135/2014 se precizeaza ca:

9) Terenurile înscrise în cartea funciară ca fiind în categoria curţi-construcţii, terenuri ce se află în proprietatea privată a persoanelor fizice sau juridice, nu pot fi inventariate sau declarate ca spaţii verzi, în sensul legii, decât după îndeplinirea procedurii de expropriere conform legislaţiei în domeniu."

Dar terenurile ,la care nu se precizeaza in CF ca sunt "curti, terenuri", cum se trateaza? Transformarea lor in spatii verzi este echivalenta cu incalcarea dreptului de proprietate (d=D>reptul de dispozitie).

Multumesc=D>
Terenurile care nu sunt incadrate la categoria "curti, constructii" sunt fie terenuri agricole intravilane cu diferite functionalitati (vii, gradini, terenuri arabile ), fie terenuri agricole extravilane cu incadrare de fanete, pasuni, terenuri agricole, etc. si atunci nu intra in sfera spatiilor verzi din intravilanul localitatlor.