Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Depunere declaratie 205 pentru firma radiata
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Depunere declaratie 205 pentru firma radiata

Buna ziua
Este vorba despre o firma care s-a radiat in luna aprilie 2013. In lunile februarie si martie 2013 s-au depus declaratii 100 pentru impozit pe dividende retinut. In aprilie 2013 s-a eliberat certificatul de radiere . Acum, in luna octombrie 2014 primesc instiintare de la ANAF conform careia exista neconcordanta intre declaratiile 100 depuse in cursul anului 2013 si declaratia 205 pentru acelasi an, referitoare la impozitul pe dividende. Mentionez ca declaratia 205 pentru 2013 nu am depus-o pana la 28.02.2014, firma fiind inchisa.
Este justificata depunerea acestei declaratii?Cum se poate depune o declarative daca firma e radiata?
Da trebuie depusa intrucat contine informatii despre beneficiarii dividendelor.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Dar cine mai semneaza aceasta declaratie?Atata vreme cat firma nu mai are personalitate juridica, nici administratorul , nici asociatii nu mai au drepuri asupra ei, sau obligatii, din momentul radierii.
Semneaza administratorul de la acea data si se depune acum.