Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Medic vs functionar public
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Medic vs functionar public

Dupa ce Parlamentul a aprobat prin lege OuG 2/2014, in care se precizeaza ca medicul nu este functionar public si nu poate fi asimilat FP, mai poate fi cercetat / condamnat medicul pentru luare de mita?
Da, pentru ca este cercetat in acceptiunea codului penal ca functionar public si nu in acceptiunea altor legi. Vezi: art.175 cp.
Exista mai multe infractiuni.
Degeaba nu ar fi luare de mita daca ar fi primirea de foloase necuvenite.
Daca notarii nu sunt functionari publici nici medicii nu ar fi corect sa fie...

In fine, ideea ests ca infractiuni se pot savarsi.

Ideea a fost probabil ca medicul sa raspunda doar daca primeste...