Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Legea 221
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Legea 221

Se pare ca intrebarea mea nu gaseste rezonanta dorita sau nu are nimeni un raspuns!!
Conform legii 221 am primit recompensarea unor imobile demolate in anii 50-70.
ANAF sustine ca calculatia facuta de un expert numit de Judecatorie trebuie redusa cu TVA.Este corect? Care este valoarea TVA in acest caz?
Calculatia a fost facuta dupa Legea 256/1984 si au fost corf.de uzura respectiv 0,77-Metoda "Costului standart" si Catalogul de evaluare 124 " Metoda valorii de inlocuire"
Precizati legea/ anul si art. de lege invocat de catre ANAF pentru a putea primi un raspuns coerent.
In ce an a fost efectuata expertiza ? Expertul a calculat si TVA, atunci cand a stabilit valoarea imobilului ?
Este vorba despre Legea nr. 221/2009 privind condamnarile cu caracter politic si masurile administrative asimilate acestora, pronuntate in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989.

=====

Mesaj reeditat
@ wulfhager
Discuţie Legea 221 Despagubire
Dată mesaj Vineri, 3 Octombrie 2014, 13:39

Imobilele mele au fost demolate in anii 70. Valoarea lor a fost calculata de un expert prin metoda "Costului standart" Decret Lege nr.256/1984 si prin metoda "Valorii de inlocuire" conform catalogului de evaluare nr.124fisa 4b. Avocatul ANAF a acceptat calculul dar pretinde ca valorile trebuiesc reduse cu TVA-ul.
Cladirile au fost ridicate in anii 1930.Este corect si daca da care este valoarea TVA in acest caz.
Cornel Vasile, Consilier juridic
@freelis
Nu gasesc discutia din 03 octombrie 2014. Dati, va rog, link-ul. Multumesc.
:offtopic:

Nu a existat nicio discutie in 03.10.2014, userul a deschis 3 topicuri cu aceasta problema, din care doua i-au fost sterse ca nu a primit niciun raspuns si a ramas doar acesta unde i-ati raspuns dvs.

I-am repostat mesajul initial din data de 03.10.2014.
Cornel Vasile, Consilier juridic