Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua,

In anul 2008 am facut un credit si timp de 4 ani am platit rata lunar. Dupa 4 ani de zile am fost in imposibilitate sa platesc, am incercat sa ajung la o intelegere cu cei de la banca si pana la urma creditul a ramas neplatit. Valoarea creditului era de 42000 lei si rata lunara aprox 700 lei/ luna, timp de 10 ani. Anul acesta, mai exact in luna iulie m-am trezit cu cardul de salariu blocat de catre un birou de executare pentru creditul ramas neplatit. Am vorbit la banca unde am cardul sa imi deblocheze 2/3 din salariu, iar 1/3 sa mearga catre datorie. In iuna iulie cand mi-au blocat cardul valoarea datoriei era de 56000 lei (nu stiu exact cum au calculat, eu nu am primit absolut nici o instiintare de la banca in toata aceasta perioada) si din luna iulie pana acum mi-au fost opriti aprox 4000 lei, doar ca datoria catre banca nu mai este de 56.000 lei , este de 61.000. Adica desi au inceput sa ia bani de mine (silit, ce-i drept), aplica in continuare penalitati. Practic voi plati toata viata la un credit pe care nu il voi putea achita niciodata in conditiile date. Mie personal mi se par abuzive aceste clauze insa cei de la banca sustin ca este corect. S-a mai intalnit cineva cu o astfel de situatie?
Multumesc
Buna ziua!
Analizati titlul executoriu si vedeti cum sunt detaliate sumele datorate.
Banuiala mea este ca suma totala cuprinde si cheltuielile de executare, de aceea este mai mare decat soldul pe care stiati dumneavoastra ca il datorati.

Spor si voie buna!
Nu nu...suma a crescut de la 56.000 lei la 61.000 la care se adauga si cheltuielile de executare. Cei de la banca percep in continuare penalitati. Practic ce mi se opreste mie din salariu, nu acopera nici penalitatile.
Da, aplica penalitati in continuare cf contractului, problema e ca tot creditul a fost declarat scadent anticipat si va dati seama ca orice procent cat de mic aplicat la 50 mii va rezulta o suma mare.