Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mutarea locatiei firmei din strainatate in Romania
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mutarea locatiei firmei din strainatate in Romania

As dori sa stiu daca as putea sa mut o firma din Italia in Romania,ca taxele si impozitele sa le pot plati in Romania,dar ca punct de activitate sa fie in Italia. E posibil?
Nu. Ce puteti face insa : infiintati o firma in Romania ( SRL, II, etc), unde veti plati taxele si impozitele si deschideti punct de lucru in Italia.
Va multumesc de raspuns dl.Costas,doar ca firma e deja existenta in Italia :(. Dar daca as inchide firma din Italia si as redeschide in Romania un SRL,dar cu acelasi nume si activitate ca in Italia,cu punct de deschidere in Italia,e posibil?
ClaudiaCondrat, utilizator
Sigur.
Buna ziua,

Intr-adevar, deschiderea unei societati in Romania prin intermediul careia sa cumparati societatea din Italia ar transforma societatea straina in filiala a societatii romane. Preluarea activitatii in Romania poate fi facuta astfel, insa un transfer al sediului este exclus.

Succes!