avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita, datorii la banci si kruk
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita, datorii la banci si kruk

Buna ziua,

Soacra mea a facut cateva imprumuturi pe vremurile cand se dadeau credite cu inconstienta si cum era de asteptat, dupa ce a iesit la pensie nu a mai platit niciunul.
Voi enumera punctual cateva probleme:

1 - OTP a cerut executare silita, iar pe portal.just apare:

Data inregistrarii 28.08.2009
07.10.2009 ÎNCHEIERE Admite cererea. Încuviinţează executarea silită
Data ultimei modificari: 24.01.2013

Pana in prezent nu a venit nimeni sa ceara nimic (au trecut 5 ani de la proces). Am citit undeva prin legi (va rog sa ma corectati) ca dupa 6 luni de la castigarea executarii silite, daca nu se inainteaza niciun act de executare, s-ar prescrie. Ce reprezinta acea ultima modificare din 2013 ?


2 - CREDIT PLUS a cerut executare silita, iar pe portal.just apare:

Data inregistrarii 07.06.2013
11.06.2013 Admite cererea. Încuviinţează executarea silită.
Data ultimei modificari: 18.06.2013

Pana azi , la fel nu a venit nimeni sa ceara nimic. (a trecut 1 an)


3 - KRUK a trimis 2 instiintari ca a preluat un credit de la BCR pe data de 04.10.2010 si cel de la OTP fara sa specifice data. La amandoua a inmultit suma de plata de aproape 5 ori, reprezentand dobanda zilnica. Am citit pe internet ca nu ar avea voie sa adauge nimic la creditul cumparat si ca ar trebui platita valoarea ramasa la banca.

a) Cum au preluat creditul de la OTP daca banca a cerut deja executare silita si a castigat?
b) Creditul de la BCR este preluat de 4 ani, deci ar trebui sa fie prescris. Ce fac in acest sens? Merg undeva sa cer o hartie de dovada a prescrierii dreptului de a cere executare silita?


Va multumesc pentru timpul acordat citirii acestui mesaj.
Ultima modificare: Marți, 21 Octombrie 2014
m_m, utilizator
Cel mai recent răspuns: m_m , utilizator 15:31, 10 August 2015
Numai instanta de judecata,la cerereapartii interesate,poate dispune hotarare prin care sa hotarasca ca a intervenit prescriptia
La amandoua a inmultit suma de plata de aproape 5 ori, reprezentand dobanda zilnica

Diferenta o constituie penalitatile aplicate la suma de restituit si cheltuielil cu executarea
Da, sunt perimate acele executari si s-a prescris si dreptul.
daca va mai fi vb de executare pt aceste credite, va trebui sa contestati. Acum nu aveti nimic de facut.
Revin cu punctul 2.

Azi a primit o scrisoare de instiintare (cu data de 26.01.2015) de la executorul "Stanga Nicolae Catalin" ca in urma executarii silite castigate de catre CREDIT PLUS pe 18.06.2013, se va pune oprire 1/3 din pensie. A primit si o copie a instiintarii trimise catre pensii.

Tinand cont ca a trecut 1 an si jumatate de la castigarea procesului si abia azi s-a facut demersul de executare silita, ce trebuie facut pentru a demonstra ca executarea a fost perimata si deasemenea cum poate instiinta casa de pensii sa nu puna oprire?
Raspunsul la intrebare e cu un mesaj mai sus.
Contestatie la executare prin care cereti desfiintarea executarii, aceasta fiind perimata si dreptul creditorului la actiune, prescris.
Contestatia se depune in termen de 15 zile.
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Ianuarie 2015
gi-jane2, moderator
gi-jane2 a scris:

Raspunsul la intrebare e cu un mesaj mai sus.
Contestatie la executare prin care cereti desfiintarea executarii, aceasta fiind perimata si dreptul creditorului la actiune, prescris.
Contestatia se depune in termen de 15 zile.



Multumesc pentru raspuns. VA rog, as mai avea cateva intrebari:
- Contestatia se depune la judecatoria unde este dosarul? Sau la executorul judecatoresc?
- Exista un model tipic? sau scriu pe o foaie alba, cum se face o cerere catre un director?
- Taxa unde se plateste? O calculez eu la suma de 2.800 a creditului + 1200 cheltuieli judecatoresti ale creditorului? sau este o valoare fixa?

Alte discuții în legătură

Executare silita cu si fara creditor elena_d_a elena_d_a Buna seara, Fostul ginere a facut un credit la o banca, fiica mea a fost codebitor. Creditul nu s-a achitat, ei sunt divortati. Fiica mea are poprire pe ... (vezi toată discuția)
Somatie pentru credit din 2007 alina01989 alina01989 Buna ziua. Va rog sa ma jutati cu un sfat. Am nevoie de avocat sau nu? povestea mea: sotul meu a facut un credit la BCR in anul 2007 in val de aprox ... (vezi toată discuția)
Prescriptie credit/executare silita catrinee catrinee buna ziua, as dori sa ma ajutati in urmatoarea problema.In iulie 2007 am luat un credit de la BCR pe 10 ani..am platit doi ani, ultima rata in iulie 2009, BCr ... (vezi toată discuția)