Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita cu si fara creditor
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita cu si fara creditor

Buna seara,
Fostul ginere a facut un credit la o banca, fiica mea a fost codebitor. Creditul nu s-a achitat, ei sunt divortati. Fiica mea are poprire pe cont,
Am luat legatura cu executorul pentru a incheia un angajament de plata si a desfiinta poprirea, aici intervine surpriza. Angajamentul se adreseaza Investcapital (Kruk), neprimind nici un raspuns de la executor am incercat sa urgentez la Kruk. Surpriza: in baza lor de date, fiica mea nu figureaza cu nici un debit, mi-au trimis chiar un raspuns oficial. Am verificat toate instiintarile de la executor si...a doua surpriza pe o instiintare, creditorul este Investcapital, pe o alta instiintare este Otp Factoring, ambele instiintari avand acelasi numar de dosar. Am verificat si la OTP, nu au nimic in baza de date referitor la fiica mea.
Conform legii, daca OTP Factoring a fost creditoarea s-a obtinut in instanta executarea silita in favoarea lor, iar apoi a cesionat creanta catre Kruk, acea decizie de incuvintare a executarii silite, nu devine nula? Poate gresesc, va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu cunosc codul civil.
Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~