Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA pentru sofer
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA pentru sofer

Buna, am primit o oferta pentru " un loc de munca " pe microbuz international(masina fiind a angajatorului ), " angajatorul " mi-a spus sa imi fac PFA, ca si PFA unde trebuie sa platesc si ce? Si care este diferenta intre PFA platitor TVA si PFA neplatitor TVA?
Nu v-as recomanda. Un control v-ar putea obliga sa platiti la banii incasati (solidar cu patronul microbuzelor) contributii ca pentru un salariat. Adica sa va considere activitate dependenta , chiar daca aveti PFA.
Eu o sa am 3 drumuri din Romania in Germania pe Luna ,si o sa primesc in jur de 120,150 maxim 200 de euro per cursa, din suma totala primita dau un exemplu,2000 pe luna,16% din ei trebuie sa ii dau la stat, 31.3% la casa de pensii,5.5% la sanatate ? Nu o sa lucrez cu norma intreaga 8h pe zi o sa fiu pe 4h pe zi
paulalex13, utilizator
Nu inteleg ce cauta norma de lucru la PFA? Ca PFA esti asimilat unei firme.
La un PFA se plateste 212 lei pensie/luna 5.5% din profit - CASS si 16% din profit - impozit.
pot sa fac PFA-ul fara adresa doar cu acte de proprietate?
Daca am niste amenzi care nu le-am platit si un impozit pe o motocicleta,pot sa mai imi fac PFA daca nu le am platite?