Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... adeverinta venit net pentru calcul indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

adeverinta venit net pentru calcul indemnizatie crestere copil

Buna ziua!

Am nascut pe data de 8 octombrie 2014.
Intrebare: pentru calculul indemnizatiei de crestere copil se iau in vedere veniturile obtinute in perioada septembrie 2014-octombrie 2013 sau octombrie 2014-noiembrie 2013?
Multumesc!
Buna ziua
Conform OUG 111/2010

ART4
(1) În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună întreagă.
(2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).
(3) Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).
(4) În situaţia în care naşterea copilului se produce înainte de termen, perioada prevăzută la art. 2 alin. (1) se diminuează cu perioada cuprinsă între data naşterii copilului şi data prezumată a naşterii, certificată de medicul de specialitate.

Avand in vedere ca data nasterii copilului este 8 octombrie lunile luate in calcul sunt oct.2013-sept 2014
~ Conținut șters la cerere ~
1. Pentru calculul indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC) se iau in calcul cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. Deoarece copilul este nascut in octombrie 2014 cele 12 luni eligibile sunt noiembrie 2013 - octombrie 2014.

3. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 3
(6) Pentru luna nasterii copilului se iau in calcul veniturile cuvenite pentru acea luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana daca ar fi lucrat in toata luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizatia de maternitate.

4. Angajatorul, prin compartimentele sale de specialitate (RU si Contabilitate), ar trebui sa stie cum se completeaza aceasta adeverinta (Anexa 2).

rusadina si Slavinia:

Va rog sa citit cu atentie actele normative pentru a nu induce in eroare pe cei care intreaba.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane