Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare

Buna ziua,
am si eu o problema si vreau sa ma lamuriti daca se poate
am cumparat un apartament contractul de vanzare - cumparare s-a facut la notar dar in ziua in care am semnat contractul fostul proprietar nu a putu elibera apartamentul asa ca ne-am inteles sa mai stea acolo 2 sapt . mentioneza ca pe langa contract am facut si o declaratie ca el va elibera apartamentul in termen de 2 sapt de la data semnarii si ca va achita totate cele consumate(lumina gaze apa etc). intrebarea mea este ce pot face daca fostul proprietar nu paraseste apartamentul dupa cele 2 saptamani mentionate in declaratie?

Puteti sa faceti evacuarea .
Puteti încerca notificarea fostului proprietar pentru evacuare voluntară, art. 1039 din Noul Cod de Procedură Civilă.
Dacă va refuza, așa cum spune și utilizatorul de mai sus, demarați o acțiune de evacuare la instanța de judecată.
ContSters334413, utilizator
ACEASTA NOTIFICARE UNDE O FAC?
Notifiarea o adresati direct fostului proprietar. Cea ma sigură modalitate de comunicare a notificării este prin agent procedural din cadrul unui birou al unui executor judecătoresc.
ContSters334413, utilizator
Notificarea se face fostului proprietar.
Art. 1038 Noul cod de procedura civila: Notificarea ocupantului
Atunci când proprietarul unui imobil dorește să îl evacueze pe ocupantul acestuia, după ce dreptul de a ocupa imobilul a încetat, proprietarul va notifica în scris ocupantul, punându-i în vedere să elibereze imobilul pe care îl ocupă fără niciun drept, în termen de 5 zile de la comunicarea notificării.