Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Nascut 1952 9 ani grupa 1 9 ani grupa 2 noua ani fara grupa = 27 Facultate 5 ani Armata 9 luni Cind se iese la pensie ?
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta la acest moment(59 de ani).
1. Pentru un barbat anscut in 1952 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 9 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni (daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani, fara a lua in calcul stagiul militar obligatoriu si facultatea la zi);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 6 luni.

3. Pentru cei 9 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%);
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni (daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani, fara a lua in calcul stagiul militar obligatoriu si facultatea la zi);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 3 luni.

4. Fata de cele de mai sus stagiul de cotizare devine: 27/0 + 4/6 + 2/3 = 33 de ani si 9 luni.

5. - Daca ati fi avut stagiul de cotizare de 35 de ani (va mai lipsesc 1 an si 3 luni) ati fi putut solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani (65/0 - 4/6 - 1/6).
- In aceasta situatie puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 65 de ani.

6. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, la art.55, spune ca "persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare".

In conditia de stagiu complet(35)intra si stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
Doar in cazul pensiei anticipate si anticipate partiale,nu intra.
Asa este, stagiul militar obligatoriu si facultatea la zi intra in stagiul de cotizare pentru pensia pentru limita de varsta.