avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Duplicat certificat de deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Duplicat certificat de deces

Buna ziua,
Am si eu nevoie de o lamurire, si anume
Sora mea a scos un duplicat dupa certificatul de deces al mamei , cel original fiind la mine , caci eu m-am ocupat de inmormantare, Precizez ca mi-a cerut o copie ca s-l duca la sindicat ( acum dupa 6 luni de la deces) eu nu am crezut-o si nu i l-am dat si ea repede s-a dus sa scoata un duplicat si acum imi spune ca cel de la mine nu este valabil.
Intrebare
- Se poate elibera un duplicat daca exista originalul?
Daca DA cum pot sa aflu ce motive a trecut ea in cerere si daca originalul certificatului de deces care este la mine mai este valabil?


Ultima modificare: Joi, 23 Octombrie 2014
netia, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:56, 23 Octombrie 2014
Se poate elibera un duplicat oricarei persoane care are calitate. Sora dvs. avea calitate in a solicita un duplicat.
cum pot sa aflu ce motive a trecut ea in cerere

Sora dvs a facut proba ca este ruda cu defunctul

daca originalul certificatului de deces care este la mine mai este valabil?

Duplicatul la certificatul de deces este tot original
Cu ocazia emiterii duplicatului,autoritatea emitenta a anulat primul certificat de deces

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Duplicat certificat deces vaderetro vaderetro Buna ziua. In urma cu o luna tatal meu a decedat. Certificatul de deces a ramas la rude, ele ocupandu-se de inmormantare in mare parte. Eu am nevoie de ... (vezi toată discuția)
Duplicat certificat de deces buna seara, fratele mamei a decedat ... Vlad1968 Vlad1968 Duplicat certificat de deces Buna seara, fratele mamei a decedat de curand (locuia in alta localitate). Ei sunt 3 frati. Al treilea frate detine certificatul ... (vezi toată discuția)
Mostenire in alta localitate jigan56 jigan56 Am mostenit un apartament in alta localitate decat cea de domociliu. Apartamentul nelocuit al tatalui, care a decedat, iar in ultimii 2 ani a locuit la mine. ... (vezi toată discuția)