Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pensie alimentara

Buna ziua,
Sunt divortata de 4 ani, in urma divortului copilul a ramas la mine si fostul sot a fost obligat la plata unei pensii de intretinere, in cuantum de 25% din venitul net.In 2009 venitul lui net era de 903 ron deci 225 ron/luna.Din 2009 pana acum doua luni a trimis cate 225 ron pe luna chiar daca salariul sa majorat... ultimele 2 luni cate 150 ron .De un an el s-a recasatorit si are gemeni. Pot sa merg la tribunal sa fac cerere de recalculare pensie alimentara datorate din urma , avand in vedere ca el a platit o suma fixa nu procentual din venitul net? Acum sunt trei, procentual se poate modifica?
Conform art. 530 din Noul Cod Civil, cand intretinerea este datorata de parinte, ea se stabileste pana la o patrime din venitul sau lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii si o jumatate pentru 3 sau mai multi copii.
Procentul se va modifica la 1/2 pentru 3 copii sau mai multi. Instanta de judecata va stabili cat anume din veniturile tatalui se va duce la primul copil si cat la ceilalti doi. Parerea mea este ca puteti sa emiteti pretentii pentru perioada in care nu erau nascuti gemenii. Daca veti formula acum actiune de majorare pensie de intretinere, tatal va aduce argumentul ca mai are doi copii si astfel procentul fixat initial se va micsora.
Se poate face cerere de majorare a pensiei de intretinere. Pensia majorata se va plati incepand cu data introducerii cererii. Nu se acorda din urma.
Procentul va fi de 1/6 din salariu, avand in vedere faptul ca acum are 3 copii. Si sunt sanse mari sa se stabileasca o suma fixa, ca sa nu mai existe discutii privind calculul sumei.
Cristina Pielmus , Avocat
Eu cred ca in cazul unui proces, judecatorul va stabili diferentiat pensia de intretinere pentru primul minor si pentru gemeni, in functie de nevoile acestora.
Prin executare silita ati putea recupera pt ultimii 3 ani, diferenta dintre cat va trimitea si 25% din venitul net.