Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartizare pierdere apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartizare pierdere apa

1.La asociatia de proprietari s-a hotarit in AG ca repartizarea pierderii de apa sa se faca proportional cu consumul.Este legal?
2.La aceeasi AG s-a hotarit ca acele apartamente care nu declara consumul sau nu permit accesul pentru citirea apometrelor sa fie facturate pausal.
Am situatia in care dupa acest algoritm si cand totusi se face citirea (mult mai tarziu decat dupa 2 luni)sa se constate ca apartamentul respectiv a fost facturat in plus.Este legal sa fac pausal?
1. Da, este legal.
2. Ce intelegeti prin "pausal"?
adica 5 mc de persoana
Daca vi se regularizeaza consumul ulterior, este nu numai legal, dar si normal.
Daca dv. nu dati consumulde unde sa stie administratorul cat sa va puna pe lista? Va pune un consum estimat.

Daca insa nu ati da 3 luni la rand consumul ati putea sa fiti taxat cu un consum care sa nu mai fie regularizat ulterior. Ati fi considerat necontorizat.
elga50, moderator
Inteleg ca dvs. trebuie sa repartizati consumurile in functie de deciziile proprietarilor. Daca aceste decizii sunt consemnate in procesul-verbal al AG, este corect sa respectati deciziile.
Deciziile privind modul de repartizare a apei le poate lua si comitetul executiv dar raspunde la prima adunare generala. Asadar, daca hotararea e abuziva, la prima adunare schimbati comitetul...