Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... efecte reziliere contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

efecte reziliere contract

Daca partile au convenit de comun acord rezilierea unui contract ,pentru imposibilitatea indeplinirii obligatiilor asumate de catre una dintre parti, ulterior rezilierii, cealalta parte poate solicita in instanta plata unor daune pentru neindeplinrea acelor obligatii?
Posibil, daca in contract sunt prevazute astfel de obligatii:hm:
Daca insa in intelegerea de reziliere se prevede exonerarea de la obligatiile "neindeplinite", conform art.969 C.civ., nu se mai pot solicita daune.
Depinde ce intelegeti prin obligatii neindeplinite. Si ce fel de contract a fost reziliat.....
De exemplu, daca este vorba despre un contract de intretinere.....chiar daca a fost reziliat contractul, chiriasul are obligatia de a plati toate utilitatile din timpul contractului (apa, gaz, lumina,......).
Incheiati un Acord de incetare a contractului, unde sa se stipuleze si faptul ca partile inteleg sa renunte la acele obligatii ( mai putin plata unor sume de bani a caror scandenta a intervenit inainte de semnarea acestui acord si pentru care au fost deja efectuate obligatiile celeilalte parti ( livrarea unor marfuri, prestarea unor servicii, etc. functie de obiectul acelui contract).
E vorba de un contract de subantrepriza.
Articol Unic: Se reziliază Contractul de subantrepriză, în temeiul art. 11 din Contract.(art. 11 - referitor la rezilierea contractului).
Dar aceste penalitati nu ar trebui cerute anterior rezilieriicontractului?
Rezilierea contractului ne are efect asupra obligatilor de plata scadente decat in cazul in care partile , de comun acord , in cazul obligatiilor reciproce, sau creditorul, in cazul unei obligati unilaterale, renunta la aceastea. Renuntarea se poate face prin actul de rezilierea sau separat, printr-un alt act.