Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividente

Buna ziua,

Mama mea a avut cateva dividente la SIF Oltenia( foarte putine, in jur de 60).In anul 2012 a trebuit sa plateasca la fisc suma de 580 lei pt ele pt ca figura cu venit . In 2013 le-a vandut si valoarea lor a fost in jur de 40 lei, insa acum iar trebuie sa plateasca la fisc aceeasi suma .Va rog frumos sa-mi spuneti , daca este legal, sa plateasca o suma atat de mare la fisc in cazul in care , ea a incasat in jur de 40 de lei.

Va multumesc frumos!
Mama dvs. este pensionara si are pensia sub 1000 lei ?
Ati depus declaratia 200 pentru anul 2013 ?
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Mama nu este pensionara, este coasigurat ( fratele meu a luat=o in intretinere).
Imi pare rau, am gresit anul in care le-a vandut, in februarie 2014 a vandut dividentele, nu in 2013.
Luiza80, utilizator
Luiza80 a scris:

Mama nu este pensionara, este coasigurat ( fratele meu a luat=o in intretinere).
Imi pare rau, am gresit anul in care le-a vandut, in februarie 2014 a vandut dividentele, nu in 2013.

Buna seara!
Va rog frumos, puteti sa ma ajutati in legatura cu problema mamei mele!
Mentionez ca nu a depus nicio declaratie !