avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividente

Buna ziua,

Mama mea a avut cateva dividente la SIF Oltenia( foarte putine, in jur de 60).In anul 2012 a trebuit sa plateasca la fisc suma de 580 lei pt ele pt ca figura cu venit . In 2013 le-a vandut si valoarea lor a fost in jur de 40 lei, insa acum iar trebuie sa plateasca la fisc aceeasi suma .Va rog frumos sa-mi spuneti , daca este legal, sa plateasca o suma atat de mare la fisc in cazul in care , ea a incasat in jur de 40 de lei.

Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Luiza80 , utilizator 19:48, 29 Octombrie 2014
Mama dvs. este pensionara si are pensia sub 1000 lei ?
Ati depus declaratia 200 pentru anul 2013 ?
Ultima modificare: Vineri, 24 Octombrie 2014
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Mama nu este pensionara, este coasigurat ( fratele meu a luat=o in intretinere).
Imi pare rau, am gresit anul in care le-a vandut, in februarie 2014 a vandut dividentele, nu in 2013.
Ultima modificare: Vineri, 24 Octombrie 2014
Luiza80, utilizator
Luiza80 a scris:

Mama nu este pensionara, este coasigurat ( fratele meu a luat=o in intretinere).
Imi pare rau, am gresit anul in care le-a vandut, in februarie 2014 a vandut dividentele, nu in 2013.



Buna seara!
Va rog frumos, puteti sa ma ajutati in legatura cu problema mamei mele!
Mentionez ca nu a depus nicio declaratie !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea de sanatate dodo1 dodo1 As avea nevoie de o lamurire in urmatoarea problema: tatal meu pensionar a decedat in luna decembrie 2013 in strainatate, unde a si fost eliberat certificatul ... (vezi toată discuția)
Contributie asigurari de sanatate ika ika Sunt actionar al unui SIF in urma \\"cuponiadei\\".In anul 2012 aceasta societate nu a, acordat dividente, Casa judeteana de sanatate nu vrea sa imi elibereze ... (vezi toată discuția)
Coasigurat ika ika In luna august 2013 am fost diagnosticata cu limfom malign, si am inceput tratamentul.La internare am fost coasigurata, sotul fiind pensionar, si eu nu ... (vezi toată discuția)