Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare

am vindut o masina ( autoturism ) pe data de 18 10 2014 , functionabila , facut probe si teste autorizate , dupa 6 zile pe data de 24 10 2014 cumparatorul a cerut returnarea banilor inplicit si auto pe motiv ca autoturismul s-a stricat si reparati costa aprox 300 euro . este normal sa refuz oferta ?
mentionez ca s-au facut actele legale de vinzare cumparare si redierea fiscala /
Si eu zic ca este normal sa refuzati oferta.
Va poate da in judecata, pentru evictiune, dar trebuie sa dovedeasca ca masina avea vicii ascunse de care nu a putut lua la cunostinta la momentul incheierii tranzactiei.
Dar un astfel de proces costa mai mult decat reparatia masinii, exista sansa sa piarda, asa ca nu cred ca va da in judecata. Iese mai ieftin daca da 300 euro pe reparatia masinii.:D
va multumesc