avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate mobilier la comanda
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate mobilier la comanda

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu sugestii privind organizarea contablitatii unei firme care are urmatoarele activitati:
- produce mobilier la comanda, dar ocazional, 2-3 facturi pe luna
- prelucreaza pal, adica il vopseste, il taie, etc si il vinde altor producatori de mobila.
In momentul in care primesc factura de intrare pentru PAL eu nu am de unde sa stiu pentru ce il va folosi.
Problemele mele sunt:
- pot considera activitatea de prelucrare pal ca nefiind productie si sa o inregistrez ca prestare servicii?
- pentru activitatea de productie mobilier, ma poate ajuta cineva cu un model de deviz pe care sa-l completeze cei de la firma? sau cum se procedeaza?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Arsu , Contabil 16:40, 25 Octombrie 2014
Buna ziua,
In momentul achizitiei, l-as inregistra ca marfa. Cand va fi prelucrat, il voi transfera in gestiunea de materii prime, in baza unui bon de transfer. In continuare, trebuie sa mai primiti bonul de consum, raportul de productie si inca un bon de transfer din gestiunea de produse finite in gestiunea de marfa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum inregistrez in contabilitate rdi rdi Buna ziua. Tocmai mi-am deschis o intreprindere individuala care are drept obiect de activitate vanzarea de imbracaminte (cod CAEN 4771, 4782). Imbracamintea ... (vezi toată discuția)
Monografie productie book2 book2 Primesc comanda de la pers. fizice intr-un showroom de prezentare pentru executarea unor perdele si draperi , eu comand materialul si execut comanta la ... (vezi toată discuția)
Gestiune cu amanuntul adrianabresug adrianabresug am urmatorul caz .fabricam tamplarie lemn stratificat,vindem catre PJ si PF avem gestiuni distincte depozitul cu produs finit de unde vindem cu factura si ... (vezi toată discuția)