Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, succesiune

DACA TATAL E DECEDAT DIN 1995 si nu sa dezbatut nici o mostenire, mama poate vinde apartamentul fara semnatura copiilor?Ei fiind 5 copii .
Apartamentul al cui este in acte ?
amandoi sunt proprietari. Si mama si tatal.
Legal nu poate vinde, trebuie facuta succesiunea.
Ca sa se faca succesiunea rapid trebuie sa se inteleaga toti mostenitorii.
Se inteleg ori ba?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dar acte pe partea ei de casa in favoarea unuia din copii fara succesiune poate?
Mentionez ca unul din copii face presiuni asupra ei(mamei)sa ii cedeze partea.
Nu se inteleg.Unul face presiuni asupra mamei in favoarea lui iar ceilalti nu cedeaza.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat