avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, succesiune

DACA TATAL E DECEDAT DIN 1995 si nu sa dezbatut nici o mostenire, mama poate vinde apartamentul fara semnatura copiilor?Ei fiind 5 copii .
Apartamentul al cui este in acte ?
amandoi sunt proprietari. Si mama si tatal.
Legal nu poate vinde, trebuie facuta succesiunea.
Ca sa se faca succesiunea rapid trebuie sa se inteleaga toti mostenitorii.
Se inteleg ori ba?
Ultima modificare: Duminică, 26 Octombrie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dar acte pe partea ei de casa in favoarea unuia din copii fara succesiune poate?
Mentionez ca unul din copii face presiuni asupra ei(mamei)sa ii cedeze partea.
Nu se inteleg.Unul face presiuni asupra mamei in favoarea lui iar ceilalti nu cedeaza.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Ultima modificare: Marți, 28 Octombrie 2014
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune Michaela2014 Michaela2014 Buna ziua, Trebuie sa fac o succesiunea dupa ambii parinti. Mama mea a murit acum 10 ani iar tatal in dec 2013. Dupa mama succesiunea este realizata insa ... (vezi toată discuția)
Mostenire: cota sotului supravietuitor marinica71 marinica71 din prima casatorie(cea cu mama mea)tatal meu are doi fii,cei doi achizitionand un apartament.mama decedeaza iar dupa 4 ani tatal se recasatoreste legal.cea de ... (vezi toată discuția)
Modalitatea de a vinde un apartament cand sunt mai multi proprietari ciprianpaul ciprianpaul am urmatoarea situatie si as vrea un raspuns si un sfat in acelasi timp: locuiesc impreuna cu sotia mea si cu cei doi copii ai nostrii intr-un apartament cu 4 ... (vezi toată discuția)