Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata retroactiv la sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata retroactiv la sanatate

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca trebuie sa platesc sanatatea din urma. Mentionez ca nu am mai lucrat in romania din 2010. In tot acest timp am fost cu contract de munca in State. Am auzit ca daca nu esti cu plata la sanatate la zi, finantele iti pot bloca conturile. Trebuie mers la finante si platit din urma, pentru toti acesti ani? Este obligatoriu prin lege?
Va multumesc. O zi buna
Va rog sa cititi postarea facuta de cineva pe forum pentru aceeasi problema, la adresa www.avocatnet.ro/content/for...
Daca contractul de munca din SUA nu figureaza la ANAF ,si daca la acelasi ANAF nu figurati cu venituri impozabile realizate pe teritoriul RO pentru perioada in discutie , atunci va trebui sa platiti 6 luni pana la 30 iulie 2012 la CNAS raportat la baza de calcul minima lunara ,respectiv 5.5% din salariul minim brut x 6 cf. art.259 al.7 lit.a.din Legea 95/2006.
In schimb de la 1 iulie 2012 aveti obligatia de plata lunar cf.art.296^32 al.1-3 Cod Fiscal catre ANAF agentia teritoriala la care santeti arondat ca domiciliul fiscal ,baza de calcul fiind tot salariul minim brut.
Oricum pana la blocarea conturilor mai trebuie parcurse niste proceduri.
Se vor stabili si obligatii accesorii.
robert1958, utilizator