Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Restituire cautiune in civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Restituire cautiune in civil

buna ziua,a s vrea sa stiu cum procedez dupa ce mi s-a admis cererea de restituire a cautiunii ? am depus o cerere ptr a obtine minuta incheierii, si dupa aceea ?
Dupa trecerea unui interval de 30 de zile de la ramanerea definitiva a hotararii prin care s-a solutionat procesul in care ati depus cautiunea si s-a dispus restituirea cautiunii, formulati o cerere catre prim grefierul instantei pentru restituirea recipisei.
La cerere atasati copie dupa sentinta definitiva prin care s-a dispus restituirea cautiunii si copie dupa cartea de identitate, iar prim grefierul instantei de executare va elibereaza recipisa de consemnare a cautiunii cu care mergeti la banca prin care ati depus cautiunea si solicitati restituirea sumei depuse.
Daca nu s-a dispus in sentinta definitiva si restituirea cautiunii, formulati o cerere separata adresata instantei de executare prin care solicitati acest lucru.