Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plangere contraventionala

Am primit o amenda de la jandarmerie.Am refuzat sa semnez pv si cu toate ca am avut obiectii cu privire la faptele consemnate in pv jandarmul nu a consemnat acest lucru. A gasit un martor care a dat datele de identitate si a semnat procesul verbal.
In pv datele privind seria, numarul si data eliberarii CI nu corespund.Nici domiciliul nu este cel real. Eu mi-am schimbat domiciliul și impliocit CI cu o luna inainte de a primi amenda.In plus cele aratate in pv verbal nu sunt adevarate in totalitate si am lovit de jandarmi.Este pentru prima data si nu stiu ce trebuie sa fac.
Buna ziua,
Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii puteti face plangere in termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii acestuia.
Plangerea o depuneti la judecatoria in a carei circumscriptie a fost savarsita contraventia.
Da, asta scrie si pe pv.As avea nevoie de o indrumare ce sa prezint exact in cerere, la ce articole si legi sa fac referire, sa solicit constatarea nulitatii pv sau sa solicit transformarea pv in avertisment si daca trebuie sa platesc taxa de timbru.