avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala inselaciune

Salutare ,
In cazul unei plangeri penale pentru inselaciune ajuta ca si dovada un contract seroxat care apoi a fost completat si semnat de catre invinuit ?
Ajuta cu ceva daca la proces am doi martori care sunt rude de gradul I ?
Se pot obtine convorbirile telefonice si sa fie folosite apoi in instanta ?

Cam ce sansa este ca invinuitul sa fie declarat vinovat daca acesta neaga toate acuzatiile ?
Cat timp dureaza un astfel de proces ? si pot sa il dau apoi pe cale civila in judecata pentru obtinerea pierderilor ?
Cel mai recent răspuns: Cornea444 , utilizator 19:04, 13 Iunie 2018
Originalul contractului este inregistrat in evidenta unitatii ?
Referitor asupra aspectelor de vinovatie a invinuitului,numai procurorul responsabil se poate pronunta in urma analizariui temeinece a probelor din dosar
Pana la eventual proces in instanta este necesar sa asteptati solutia procurorului
Nu este obligatoriu ca acesta sa admita plangerea si sa constate ca exista elemente si indicii temeinice ale infractiunii pentru care a-ti formulat plangerea
In plangerea initial adresata parchetului,a-ti precizat ca va constituiti parte civila prejudiciata cu suma X reprezentand prejudiciul cauzat ?
Puteti depune orice inscris in sustinerea plingerii depuse. Martorii rude de gradul unul nu ii puteti propune a fi ascultati, pentru ca nu permite legea. Puteti solicita la organele de rmarire penala sa solicite aceste convorbiri.
Chiar daca neaga, dvs trebuie sa dovediti ca a savirsit aceste fapte. El se bucura de prezumtia de nevinovatie.
Durata unui astfel de proces depinde de multi factori.
Puteti solicita acopeirea prejudiciului si in dosarul penal, si pe cale separata, in civil.
Daca martorii rude de gradul I sunt de acord sa fie martori ? am inteles ca nu ii poate obliga instanta dar ei pot fi martori intr-un proces penal , nu si in civil .


ynocentta , nu , nu este inregistrat , este un contract in 2 exemplare , completat de el si semnat fata de mine , 1 pastrat de mine 1 pastrat de el .
Ultima modificare: Marți, 28 Octombrie 2014
ContSters323672, utilizator
Daca dv puteti prezenta drept proba exemplar original-aceasta poate fi retinuta drept proba
ynocentta a scris:

Daca dv puteti prezenta drept proba exemplar original-aceasta poate fi retinuta drept proba


Exemplarul este original dar nu este facut la notar sau inregistrat pe undeva .
Aici cred ca este iar vina lui ca nu declara contractele nu ?

Alte discuții în legătură

Inregistrari telefonice iosif.kramar iosif.kramar Am mare nevoie de un sfat.Angajatorul ma hartuieste pe telefon. Suna, ma ameninta samd. Incepand cu luna Iunie a,.c. Vreau sa-l dau in judecata si as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Martor la o plangere de inselaciune Gabriela0101. Gabriela0101. Buna ziua! Am primit o instiintare de la Iasi cum ca as fi citata ca martor (nici nu stiu exact la ce, ori plangere ori proces pt inselaciune) , nici nu stiu ... (vezi toată discuția)
Despre martori. ContSters75393 ContSters75393 Se pot considera martori valabili intr-un proces penal : -amanta ,o verisoara de gradul I si tatal acesteia din urma ? In plingerea de la politie si in ... (vezi toată discuția)