Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... care sunt temperaturile din birouri pe timp de iarna ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

care sunt temperaturile din birouri pe timp de iarna si pe timp de vara ?

A inceput iarna.....
In birouri este frig ....
Toti salariatii am cerut domnului director sa dea drumul la incalzirea termica cu centrala pe gaz.
Va rog sa imi spuneti care trebuie sa fie temperatura din incaperile de lucru, cf. Legii.
Care este Legea care prevede care sunt temperaturile din birouri
pe timp de iarna si pe timp de vara ?
Va multumim.
~ Conținut șters la cerere ~
HG 1091/2006 - Anexa Nr. 1 CERINŢE MINIME de securitate şi sănătate pentru locurile de muncă utilizate pentru prima dată conform art. 6 din hotărâre
.......
7. Temperatura în încăperi
7.1. În timpul programului de lucru, temperatura din încăperile ce cuprind posturi de lucru trebuie să fie adecvată organismului uman, ţinându-se seama de metodele de lucru utilizate şi de cerinţele fizice impuse lucrătorilor.
7.2. Temperatura în camerele de odihnă, în încăperile pentru personalul de serviciu permanent, în grupurile sanitare, în cantine şi în încăperile pentru acordarea primului ajutor trebuie să corespundă destinaţiei specifice a acestor încăperi.
7.3. Ferestrele, luminatoarele şi glasvandurile trebuie să permită evitarea luminii solare excesive la locurile de muncă, în funcţie de natura muncii şi de locul de muncă.

Normele Generale de Protectia Muncii 2002 sunt abrogate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mii de multumiri pentru ajutor !
Tot ce va doriti sa vi se implineasca !