Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Referitor la venituri microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Referitor la venituri microintreprindere

Daca o societate comerciala este platitoare de impozit pe venit iar in luna octombrie a emis prima factura catre un client ptr consultanta, trebuie sa treaca la impozit pe profit? In afara de venituri din dobanzi alte venituri nu mai are.

Multumesc!
george-neagu, moderator
Da, daca depasiti plafonul de 20% inclusiv.

Cod fiscal:

ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau venituri din consultanţă şi management

Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit oricare dintre limitele prevăzute în prezentul articol, luând în considerare veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv.
Avand in vedere ca pana la luna octombrie este platitor de impozit pe venit,trebuie sa asteptati incheierea trimestrului IV cand veti analiza daca pe intreg anul(fiind in trim IV)veniturile din consultanta si management depasesc 20% in totalul veniturilor.
Din intrebare reiese ca nu ati mai avut alte venituri ca urmare daca veniturile pe care le veti obtine in trim IV(oct-dec) din consultant si management vor fi peste 20% din total venituri veti calcula impozit pe profit
Se ia in calcul si contul 7417 cand se calculeaza din totyal venituri.Societ deruleaza proiecte pe fonduri nerambursabile si in fiecare luna face trecerea chelt la V respectiv 472 = 7417.In acest caz nu va mai fi o problema sa treaca la impozit pe profit.Pe activitatea de baza are doar venituri din dobanzi si acum in luna oct venit din prest serv.Iar pe analitic ;2 are contul 766 si contul 7417 lunar.
Multumesc de ajutor!
Conform Cod Fiscal
ART. 112^6

11. În situaţia în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care limita sau ponderea au fost depăşite, luându-se în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Contribuabilul va comunica, în termen de 30 de zile de la data de la care nu mai sunt îndeplinite oricare dintre cele două condiţii, organului fiscal ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor prin depunerea unei declaraţii de menţiuni, potrivit Codului de procedură fiscală.

12. Veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sau a ponderii veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale de peste 20% inclusiv sunt aceleaşi cu cele care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal.

ART. 112^7

14. Baza impozabilă asupra căreia se aplică cota de 3% este reprezentată de totalul veniturilor trimestriale care sunt înregistrate în creditul conturilor din clasa a 7-a «Conturi de venituri», din care:

a) se scad următoarele categorii de venituri:

- veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;

- veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;

- veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;

- veniturile din subvenţii; (am pus eu cont 7417)

- veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;

- veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;

- veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;

- veniturile din diferenţe de curs valutar;

- veniturile financiare înregistrate ca urmare a decontării creanţelor şi datoriilor în lei în funcţie de un curs valutar diferit de cel la care au fost înregistrate iniţial;

- valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării;

b) şi se adaugă următoarele categorii de venituri:

- valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturării;

- în trimestrul IV, diferenţa favorabilă dintre veniturile din diferenţe de curs valutar/veniturile financiare înregistrate ca urmare a decontării creanţelor şi datoriilor în lei în funcţie de un curs valutar diferit de cel la care au fost înregistrate iniţial şi cheltuielile din diferenţe de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, înregistrate cumulat de la începutul anului.

Deci nu se ia in calcul veniturile din subventii 7417
Multumesc frumos pentru detaliere!AM inteles.O zi frumoasa va doresc!