Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera legala in concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera legala in concediu medical

va rog sa imi puneti cum este considerata o zi libera legala care este in perioada in care angajatul are concediu medical. aceasta zi se poate recupera? in cazul pe care il cunosc, angajatorul a stabilit ca angajatul chiar daca era in cm, nu s-a prezentat la munca deci si-a luat ziua libera legala in data respectiva.

de asemenea in cazul parintilor care ar fi avut dreptul la o zi libera in plus pe 15 sept, daca nu le-a fost acordata, se poate recupera?
Citez un raspuns pertinent oferit de colegul Tudor Valeriu pe aceiasi speta:

"Ziua in care ati fost in concediu medical (fie zi lucratoare sau nelucratoare) este zi in care nu ati prestat munca si nu aveti motive legale sa cereti compensarea ei cu alta zi libera sau sa va fie platita."

Sper sa va fie de ajutor.
bambi.2010 a scris:

.....

de asemenea in cazul parintilor care ar fi avut dreptul la o zi libera in plus pe 15 sept, daca nu le-a fost acordata, se poate recupera?

Nu exista aceasta posibilitate, intrucat nu exista text de lege pentru asa ceva.