Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe durată determinată
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe durată determinată

Codul muncii permite încheierea o trei contracte succesive pe durată determinată. Fiecare contract poate avea o perioadă de 12 luni. În cazul în care se încheie 3 contracte succesive, fiecare din ele având o durată de o lună,.după ajungerea la termen a celui de al treilea contract se mai poate încheia un alt contract pe durat[ determinată. În cazul în speţă este vorba de o persoană pensionată pentru limită de vârstă.
Din interpretarea textului de lege, nu mai este posibila incheierea celui de-al patrulea c.i.m. pe durata determinata la expirarea duratei celui de-al treilea c.i.m.
1. Daca cumva acel "trei contracte succesive" au fost de fapt prelungiri ale contractului initial, prin acte aditionale, atunci se considera ca este un singur contract.

2. In aceasta situatie puteti incheia un alt contract pe durata determinata.