Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Dosar PSI
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Dosar PSI

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu etape de elaborare a dosarului P.S.I si cum le pot aduce la cunostinta tuturor salariatilor?
Ar trebui sa fiti mai concreta in ceea ce doriti. In legislatie nu exista nicaieri notiunea de "dosar PSI". Daca va referiti la documentele pe care trebuie sa le aveti conform normelor legale in domeniul PSI, atunci Ord. 163/2007 pentru aprobarea Normelor generale de apărare împotriva incendiilor ne spune la art.5 din Anexa 1:
ART. 5
Organizarea apărării împotriva incendiilor presupune:
a) stabilirea structurilor cu atribuţii în domeniul apărării împotriva incendiilor;
b) elaborarea, aprobarea şi difuzarea actelor de autoritate: decizii, dispoziţii, hotărâri şi altele asemenea, prin care se stabilesc răspunderi pe linia apărării împotriva incendiilor;
c) elaborarea, aprobarea şi difuzarea documentelor şi evidenţelor specifice privind apărarea împotriva incendiilor;
d) organizarea apărării împotriva incendiilor la locurile de muncă;
e) planificarea şi executarea de controale proprii periodice, în scopul depistării, cunoaşterii şi înlăturării oricăror stări de pericol care pot favoriza iniţierea sau dezvoltarea incendiilor;
f) analiza periodică a capacităţii de apărare împotriva incendiilor;
g) elaborarea de programe de optimizare a activităţii de apărare împotriva incendiilor;
h) îndeplinirea criteriilor şi a cerinţelor de instruire, avizare, autorizare, atestare, certificare, agrementare, prevăzute de actele normative în vigoare;
i) realizarea unui sistem operativ de observare şi anunţare a incendiului, precum şi de alertare în cazul producerii unui astfel de eveniment;
j) asigurarea funcţionării la parametrii proiectaţi a mijloacelor tehnice de apărare împotriva incendiilor;
k) planificarea intervenţiei salariaţilor, a populaţiei şi a forţelor specializate, în caz de incendiu;
l) analizarea incendiilor produse, desprinderea concluziilor şi stabilirea împrejurărilor şi a factorilor determinanţi, precum şi a unor măsuri conforme cu realitatea;
m) reglementarea raporturilor privind apărarea împotriva incendiilor în relaţiile generate de contracte/convenţii;
n) asigurarea formularelor tipizate, cum sunt permisele de lucru cu focul, fişele de instruire.

Cam asta ar trebui sa contina(dupa caz) "dosarul PSI".
Cum puteti aduce toate acestea la cunostinta lucratorilor? Prin instruirile obligatorii prevazute de ord. 712/2005 modificat si comletat cu ord. 786/2005.
Pentru lamuriri puteti apela la un cadru tehnic PSI autorizat.
Aveti posibilitatea, sa cereti o oferta prin Bursa de Servicii Avocatnet.ro, dand clik pe dreptunghiul verde din susul acestei pagini.