Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 333/2003
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 333/2003

Buna,
am studiat Legea nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor, dar am nevoie de cateva sfaturi practice.

1. Ma puteti ajuta cu un model de PROIECT TEHNIC SISTEM DE ALARMARE, avand in vedere faptul ca organizarea serviciului de paza al obiectivului se realizeaza prin montarea de sisteme de alarmare (senzori) si monitorizare (camere luate vederi)?
2. Ce dificultati as putea intampina prin folosirea exclusiva a sistemului de alarmare?

P.S. Obiectivul est compus din cladire birouri si depozite marfa.

Multumesc,
Dana
Orice sistem de supraveghere si/sau alarma se proiecteaza si se monteaza doar de societati autorizate de POLITIE. Firma care se angajeaza la efectuarea lucrarii va elabora si acel proiect pe care Dvs. il solicitati aici.
Montarea/utilizarea unor asemenea sisteme fara detinerea autorizatiilor speciale emise de organele Ministerului de Interne, se sanctioneaza.
Proiectele de executie ce urmeaza a fi avizate se prezinta la serviciul politiei de ordine publica al inspectoratului judetean de politie pe a carui raza teritoriala se afla obiectivul sau la Directia Generala de Politie a Municipiului
Bucuresti, dupa caz, si vor cuprinde urmatoarele documente:
a) cererea de avizare a beneficiarului, care contine: adresa beneficiarului si a obiectivului ce urmeaza a fi protejat, numarul de telefon/fax, obiectul proiectului si termenul de realizare, societatea care executa lucrarea si numarul licentei emise de Inspectoratul General al Politiei Române, personalul care a întocmit, a verificat si a aprobat proiectul si seful de lucrare, cu numerele avizelor eliberate de politie;
b) planul cuprinzând amplasamentul si împrejurimile obiectivului la care urmeaza sa se execute lucrarea de instalare a sistemului de alarmare împotriva efractiei, cu denumirea strazilor si a cladirilor cu care se învecineaza;
c) elemente privind constructia: tipul constructiei, dimensiunile încaperilor, precum si destinatia acestora, toate fiind realizate la o scara convenabila. La cladirile vechi sau la cele care se reamenajeaza, în mod obligatoriu, trebuie sa se
faca referire la materialele de constructie, grosimea peretilor exteriori, a plafoanelor si pardoselilor, precum si a peretilor camerelor unde se pastreaza valori. Pentru suprafetele vitrate, ferestrele si usile de acces se precizeaza modul de protejare cu mijloace mecano-fizice si clasa de siguranta a acestora. La tipul constructiei se mentioneaza daca aceasta este veche, noua, reamenajata sau în constructie;
d) prezentarea tabelara a structurii sistemului de alarma împotriva efractiei propus pentru instalare: denumirea si tipul elementelor, numarul acestora, denumirea firmei producatoare, furnizorul, avize de calitate;
e) descrierea zonelor protejate prin sistemul de alarmare împotriva efractiei, elementul de detectie alocat, modul de programare al zonei si partitia din care face parte (prezentare tabelara), iar notarea elementelor de detectie din structura sistemului de alarmare împotriva efractiei trebuie sa se regaseasca în desenele proiectului;
f) specificarea locului de amplasare a centralei de alarmare împotriva efractiei si a tastaturilor de comanda, precum si a echipamentelor de control acces si de televiziune cu circuit închis;
g) calculul energetic al sistemului, din care sa rezulte autonomia acestuia în cazul scoaterii din functiune a retelei de tensiune;
h) datele tehnice de catalog ale elementelor sistemului de alarmare împotriva efractiei, performante, domenii de utilizare, descrierea functionala, posibilitati de programare si alte facilitati, cu anexarea prospectelor producatorului;
i) modul de asigurare a garantiei, service-ului si interventiei în cazul defectarii sistemului de alarmare împotriva efractiei. Termenul maxim de remediere a defectiunilor sistemelor de alarmare împotriva efractiei instalate în obiectivele de importanta este de maximum 12 ore în localitatea firmei instalatoare, respectiv de 24 de ore în alte localitati;
j) jurnalul de cabluri;
k) documentele de certificare pentru echipamentele utilizate, emise de un laborator acreditat conform legii;
l) desenele obiectivului, cu amplasarea elementelor componente ale sistemului, care se întocmesc la o scara convenabila, folosindu-se simboluri standardizate.