Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Diferenta intre intimat- inculpat si apelant- inculpat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Diferenta intre intimat- inculpat si apelant- inculpat

care este diferenta intre intimat inculpat si apelant inculpat?
Apelantul este acela care declara apel si intimatul este cel care nu declara aceasta cale de atac.
Inculpatul are calitatea de intimat- inculpat cand este chemat in fata instantei superioare prin exercitarea unei cai de atac ( de ex. apel) de catre una din celelalte parti - de ex.procuror, partea vatamata sau partea civila.
Inculpatul are calitatea de apelant- inculpat atunci cand a formulat el apel impotriva hotararii instantei de fond.
Exista si situatia cand inculpatul are dubla calitate atat de apelant- inculpat cat si de intimat-inculpat, cand atat el cat si una din partile de mai sus au declarat apel impotriva hotararii instantei de fond.
in situatia cand inculpatul are dubla calitate atat de apelant- inculpat cat si de intimat-inculpat apare pe portal ca intimat-apelant inculpat? intreb deoarece am facut apel,parchetul a facut apel..suntem doi inculpati,la mine apare ca apelant inculpat,la celalalt intimat inculpat (el nici nu a facut apel)....de aici pot sa inteleg ca parchetul a facut apel numai impotriva celuilalt inculpat? sau acest lucru nu pot sa aflu numai dupa studierea dosarului?
Nu, dubla calitate nu apare pe portal, apare doar calitatea in cazul declararii caii de atac de partea respectiva- apelant cand s-a declarat sau intimat cand nu s-a declarat apel de partea respectiva.
Nu neaparat, apelul parchetului poate sa vizeze ambii inculpati, astfel ca va puteti lamuri numai dupa ce veti studia motivele apelului.
am termen in ianuarie,apelul parchetului este deja motivat?