Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Buna ziua,
in urma declaratiei de iesire din indiviziune ,dupa moartea socrului,sotul a cedat cota lui de proprietate fratelui sau fara sulta,dar cu sarcina de a o intretine pe mama lor.Au avut alte intelegeri verbale pe care fratele lui nu le-a respectat.
Intrebarea este daca sotul meu se poate rezgandi?se mai poate anula acea donatie?

multumesc anticipat
Spune-ți mai clar ce acte a încheiat soțul Dvs.
Buna seara,
a semnat declaratia de iesire din indiviziune in care sunt mentionate toate proprietatile si faptul ca cedeaza cota lui de proprietate in favoarea fratelui.
Poate donatie nu declarație!
A declarat ca renunța la succesiune? Sau după dezbaterea succesiunii a donat cota parte ce i revenea fratelui? Daca nu știți ce act a facut nu va putem ajuta! Ce ati spus Dvs nu exista!
Singurele acte care s-au emis la notar sunt certificatul de mostenitor si apoi declaratia de iesire din indiviziune(asa este titlul documentului in care sunt mentionate cele spuse) pe care el a semnat.
Certificatul de mostenitor este ok. Soțul este mostenitor si apoi s a facut un partaj fără sulta in care soțul Dvs ISI cedează cota din Moștenire fratelui cu obligația ca acesta sa aibe grija de mama sa! Eu asta inteleg ca este pt ca altceva nu se poate.