Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Director cu delegatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Director cu delegatie

Există posibilitatea legală ca un salariat să fie numit pe o funcţie de conducere "cu delegaţie". Menţionez faptul că în CCM se prevede posibilitatea ca un post vacant să fie ocupat de un alt salariat al unităţii până la ocuparea efectivă a acestuia ?
Da prin decizie scrisa sau prin numire, insotita de fisa postului.
Daca aveti asa ceva prevazut in ccm , atunci nu este niciun impediment pentru angajator de a emite o decizie de numire in functia de conducere a persoanei in cauza.

Lucrati in sectorul bugetar sau privat ?
CCM este obligatoriu doar la entitatile cu peste 21 salariati.Ca urmare in entitatile private salariatul incadrat pe un anumit post (de exemplu auditor)poate indeplini si functia de conducere(director economic), in baza unei decizii scrise si a fisei postului.Si in perioada in care ,de exemplu lipseste directorul economic-concediu crestere copil-functia de conducere poate fi atribuita unui alt salariat prin decizie scrisa
Userul a mentionat ca exista ccm la nivel de unitate.

Legea prevede ca negocierea este obligatiorie si nu incheierea ccm-ului . Vedeti art.229 C.mun si art.129 din legea 62/2011.