Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere pIangere penala in urma unei intelegeri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere pIangere penala in urma unei intelegeri

Buna ziua.V-as supune atentiei urmatoarea situatie :acum 2 ani , 2 persoane cu un excavator si o basculanta au excavat pietris si nisip din terenul meu situat in extravilan fara cunostiinta mea.Le-am facut imediat plangere la Politie , acestia din urma i-au identificat, iar acum m-a sunat o persoana din cadrul firmei care a excavat , propunandu-mi sa ajungem la o intelegere si sa retrag plangerea .Ei au motivat ca sunt proprietari ai unui teren invecinat si din eroare au intrat pe terenul meu. Eu doresc sa le cer o suma de bani ca despagubire si sa se oblige sa astupe groapa ( cam 1200 de metrii cubi ) cu pamant.
Va rog sa-mi spune-ti daca ajungem la o intelegere cum ar trebui sa redactez acea intelegere sau ar fi bine sa fie redactata de un notar si legalizata ?
~ Conținut șters la cerere ~