Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Unul dintre vecinii mei a cumpărat casa a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Unul dintre vecinii mei a cumpărat casa a cărui ...

Buna ziua. Unul dintre vecinii mei a cumpărat casa a cărui gard este construit prin excavarea de mult pământ, inclusiv din proprietatea mea, aproximativ 1.5 metri în adâncime fiind astfel sub cota terenului meu.. Când a fost construit respectivul gard eu nu mă aflam la fața locului ( fiind o proprietate fără construcție pe ea). Acum de la gardul vecinului a rămas o groapă lată de peste un metru și lungă de peste 25 de metri. De ani și ani de zile îi tot spun vecinului să găsească o soluție de a-și proteja gardul ( acesta fiind din lemn) pentru ca eu să umplu acest gol cu pământ și să-l cultiv. Nu găsesc nici o înțelegere din partea lui afirmând că el așa a cumpărat. Gardul respectiv deja prezintă semne de putregai.
Întrebarea mea este ce se întâmplă dacă astup golul respectiv cu pământ iar după puțin timp (1-2 ani) gardul cedează? Eu totuși doresc să-mi folosesc terenul proprietate așa cum el cultivă lîngă gard diverse culturi pe propritatea sa.
Vă mulțumesc.
Buna ziua. Si daca puneti o folie acolo, intre gard si pamant ,,, nu isi face treaba? Puneti folia si apoi pamantul.
Desfasurati demersuri pentru a va asigura proprietatea,puteti realiza nivelare cu umplerea gropi si aduncerea la nivelul terenului