Forum Discuţii juridice Achiziţii publice O societate subventionata de stat/UE - autoritate ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

O societate subventionata de stat/UE - autoritate contractanta?

Buna ziua!

Tot caut in OUG 34/2006 si in normele sale de aplicare si nu gasesc raspunsul la o intrebare:

Care este temeiul legal (articolul exact) in baza caruia un agent economic privat, care beneficiaza de fonduri guvernamentale sau europene, fiind subventionat in proportie de 50% de catre stat/UE primeste statutul de ”autoritate contractanta” si este obligat sa achizitioneze produse cu respectarea prevederilor OUG 34?

Multumesc.
art 9 din OUG 34/2006 - daca se indeplinesc cumulativ conditiile de la li c), si c1). Daca este contract de furnizare indiferent de nivelul valorii estimate se aplica Ordinul 1120/2013.