Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Va rog un raspuns ca nu stiu - achizitie tutun vrac ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Va rog un raspuns ca nu stiu - achizitie tutun vrac folosinta proprie

Va rog frumos spuneti-mi si mie daca eu ca persoana fizica, cumpar tutun vrac 1kg sau 2kg de pe intenet, pentru folosinta proprie. Ce pot sa patesc? eu ca simplu cumparator ce pot sa patesc... Am citit dar degeaba ca nu am priceput mai nimic, legat de cumparator nu de producator. Tuburi goale , aparate de facut tigari nu cred ca este o problema..... nu comercializez, f multa lume face asta si zic ca este legala treaba
Exista posibilitatea sa am anumite probleme sau nu??
Puteti achizitiona linistit tutunul respectiv. Dvs. faceti comanda pe site, dar discutati si telefonic, iar vanzatorul trimite coletul prin posta ori curier rapid. La ridicarea coletului achitati suma trecuta in chitanta de ramburs.
Achizitia tutunului si a tuburilor goale se poate face de la furnizori diferiti. Cel mai bun si ieftin furnizor pentru tuburi (primiti cadou si aparatul) este in Giurgiu.
Birou-De-Mediator a scris:

Puteti achizitiona linistit tutunul respectiv. Dvs. faceti comanda pe site, dar discutati si telefonic, iar vanzatorul trimite coletul prin posta ori curier rapid. La ridicarea coletului achitati suma trecuta in chitanta de ramburs.
Achizitia tutunului si a tuburilor goale se poate face de la furnizori diferiti. Cel mai bun si ieftin furnizor pentru tuburi (primiti cadou si aparatul) este in Giurgiu.

Legat de tuburi si aparate stiam ca este 90%legal, dar eu iau tutun varsat, pe okazii.ro, de la cultivatori sa zicem asa , adica nu este la cutie, ambalat, etc.....exista posibilitatea ca eu sa am probleme? Va rog mult un raspuns mai clar, nu stiu nimci despre vanzator daca el are sau nu tva bagat in produsul cumparat de mine.
Ati scris ca il cumparati pentru consum propriu, de ce v-ar interesa daca aplica sau nu TVA la vanzare?!
Deci sa inteleg aici ca daca cumpar tutun vrac sa zicem un kg. nu am nici o problema cu leagea. Bine va multumesc !
Probleme doar cu sanatatea ati putea avea dar nici aia nu e sigur :)