Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cumparare tutun de pe internet
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cumparare tutun de pe internet

buna! in ianuarie 2015 am cumparat 3 kg de tutun vrac de pe internet pentru cumnatul meu,un prieten si pentru mama unui alt prieten.Acum o saptamana m-am trezit cu politia la usa precum ca sunt suspect intr-un dosar de,detinere ilegala de tutun peste limita maxima admisa aduca 1 kg.Cel care vindea tutun a fost prins si au mers prin posta la toti clientii care au cumparat peste un kg.Eu pe moment am uitat si de cei doi prieteni si am declarat la politie ca am cumparat doar pentru cumnatul meu iar cantitatea de 3 kg nu este reala.Dupa o saptamana de intrebari in stanga si in dreapta daca am mai comandat cuiva acesti doi prieteni mi-au adus aminte ca le-am luat si lor.Cum sa procedez sa refac declaratia cu exactitate si sa nu am probleme,tin sa precizez ca in cazul de fata pentru trei kg de tutun trebuie sa platesc 890 ron accizele.Daca ii duc pe cei trei ca si martori ca au cumparat fiecare cate un kg posibil sa scap sa zic asa?problema este ca dupa aproape 4 ani pe moment nu mi.am adus aminte cu exactitate....Multumesc!
Am cumparat si eu Tutun vrac la Galeata si Punga de pe site-ul asta [ link extern ] /.
Am 1kg dar il arunc, nu stiam ca nu am voie
Pot patii ceva??? Nu am citit nicaieri ca nu am voie sa cumpar tutun vrac la galeata
salut, eu sunt multumit de pe siteul asta: [ link extern ] /
Comand Tutun la Galeata si Punga de vreo 3 ani de la ei.

Dar daca vine politia la mine pot pati ceva ?