Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executari silite
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Executari silite

Solicit daca se poate un model de cerere pentru instanta pentru a recunoaste prescriptia unei datorii.
Detali. In urma cu aprox. 15 ani am avut o datorie la Konex. Si acuma o firma de recuperari imi tot solicita datoria. Nu e mare asa ca mai mult ma costa un avocat.

Va multumesc anticipat.
mihaigaby, utilizator
datoria s-a prescris asa ca trebuie sa le aduceti la cunostinta acest lucru...nu aveti nimic de platit.
daca v-au dat in judecata pt recuperarea sumei, trebuie sa raspundeti prin intampinare in care sa aratati ce v-am scris mai sus.
daca doar va sicaneaza cu scrisori, le faceti o notificare prin care aratati ca termenul general de prescriere a unei datorii este de 3 ani deci a dvs este de mult timp prescrisa
MYRA CIMPEAN , Avocat
Nu se poate. Am vb si la telefon, primesc si mesaje pe email a fost si un recuperator la mine sa semnez intelegere de esalonarea plati. 100 lei pe luna. Vreau o hirtie oficiala.
"nu se poate" asta este valabil numai atunci cand trateaza justitiabilii cu sarlatanii de la firmele de recuperari. BA SE POATE daca apelati la un avocat sa formuleze notificarea si tot la adresa avocatului sa ii trimita si raspunsul in scris - daca vor trimite ceva
mihaigaby a scris:

Nu se poate. Am vb si la telefon, primesc si mesaje pe email a fost si un recuperator la mine sa semnez intelegere de esalonarea plati. 100 lei pe luna. Vreau o hirtie oficiala.

NU SEMNATI nimic pt ca daca semnati va recunoasteti datoria fata de ei.
Am inteles. Solutie in instanta nu este. Va multumesc.

PS Tot de pe forumul acesta am inteles cum merge termenul de prescriptie si intreruperea lui. Si mai ales plata unei datori dupa termenul de prescriptie. Va multumesc si va doresc o seara placuta.